top of page

טיפולים נוספים

הקדמה:

בפרטס אתם/ן המפתח לריפוי מיטבי של ילדכם/ן ,

קיימים טיפולים שלא נחקרו בהקשר ישיר לפרטס אצל ילדים אך ניתן למצוא בקלות רבה קווים משווים ולהשיק ללוגיקת הריפוי לילד.

 

נקודת ההנחה שלנו היא כי אנחנו מאמינות שלילדים שלנו יש יכולת ריפוי טובה מוצלחת ומהירה יותר משל מבוגרים ולכן כל טיפול שמרני שתבחרו השפעתו תהיה פי מונים מטיפול במבוגר.

לטיפולים המפורטים מטה יש ניסיון מועט בקרב ילדי ישראל למרות שמחקר חלוצי בעולם בנושא התא לחץ בוצע עי רופאים בישראל,קיים תא לחץ מהגדולים בעולם בביהח במרכז הארץ והמצאות ים המלח היא פה בישראל. 

חוסר הניסיון נובע בעיקר כי בפרטס יש מיעוט מחקרים בכל ההיבטים על אחת כמה וכמה בטיפולים אלו וכמה חבל! כי זה כה פשוט.

 

אנחנו מפרטות ומשאירות לבחינתכם/ן ומציינות באותה נשימה כי דעות אלו לא יתקבלו באהדה בקרב האסכולות הרפואיות .

דיקור סיני :

בסיס ההנחה כי הריפוי יחל עם התחלת זרימת הדם נמצא בקורולציה ישירה ליתרונות הטיפול של הדיקור הסיני ,אנו ממליצות על טיפול אשר יתבצע עי מטופלים בעלי ניסיון בתחום .

ים המלח :
ים המלח ידוע כאתר מרפא לחלק מקבוצת המחלות של מערכת השרירים והשלד .פרטס הינה מחלה שלדית הפוגעת בהתפתחות ובמבנה של מפרק הירך. לא ידוע לנו על מחקר בנושא הפרטס וים המלח בתחום מבחינה רפואית ,אין הוכחה ליעילות. אך לים המלח יתרונות שנבחנו מחקרית עי חוקרים ישראליים ביניהם ניתן למנות:
הפחתת בצקות
 
דלקתיות ונוזלים
 
דיכוי תהליכים דלקתיים
 
מלחים ומינרליים המסייעים לאיזון ושמירה על מערכות אנזימית שונות .

תא לחץ: 

קיים מחקר ישראלי חלוצי בעולם שנחקר בישראל בתחום התא לחץ ו AVN (זהו השלב הנמקי בו מתרחש מות תאי העצם) בשלבים 1-2 אצל מבוגרים ,הוכיח במחקרו כי AVN בשלבים מוקדמים בשילוב חמצן בריכוז גבוה משפר ומקצר משמעותית את מהלך המחלה

בתא לחץ הפיזיקה פשוטה ; כדוריות הדם האדומות נושאות תאי חמצן עד יכולת של 100 אחוז . כאשר לגוף מוזרם חמצן מעבר ליכולת הזו החמצן מועבר באופן ישיר לדם בגוף . אפשר לדמות את זרימת הדם ברכב פשוט אל מול מטוס סילון .ולמה זה טוב לנו ? כי זרימת הדם היא המרכיב המשמעותי בהחלמה של הפרטס היא מאפשר גידול תאים ,קפילרות ( נימי דם ) ורקמות חדשות .מה הסיכונים ?  אין סיכונים מלבד נושא האוזניים שצריך לדעת לווסת לחצים כראוי ולוודא שהכל תקין מבחינת רופא/ת א.א.ג .

עבודות מחקר, לרבות המחקר החלוצי, מראות כי טיפולי תא לחץ בחולים צעירים הסובלים מ- ANV של מפרקי הירכיים ובהינתן דרגת נמק של 2-1 , עשויים "להציל" את ראש מפרק הירך מהמשך הנמק ותוצאותיו. על פי הניסיון המצטבר של הרופאים המטפלים בשיטה זו בארץ, למעלה מ- %85 ממקרי ה- AVN הללו מגיעים לריפוי מלא. בכנס של הועידה האירופאית לרפואה היפרברית שנערך בראשית 2017 נקבע כי התוויה זו בעלת רמת מוכחות גבוהה.
ישנם מחקרים בעולם העוסקים בפרטס ותא לחץ (אמריקה לטינית,רוסיה) ,
ישנם מחקרים בנושא תא לחץ בהקשר של מבוגרים ו AVESCULAR NERCUSIS-AVN
ישנם  מחקרים רבים עם רמת מוכחות גבוהה מאוד הנוגעים לטיפול בילדים בתא לחץ בהיבט הנוירולגי (ניסים של ממש) .
ההקש הלוגי אפשרי לא מוכח מחקרית.
 
אנו מקוות כי העלאת המודעות לפרטס ואמצעי הטיפול תסייע בקידום מחקר המשלב פרטס ותא לחץ בשלבים ההתחלתיים ומחקר נוסף המשלב
טיפול התערבותי שמיד לאחריו הילד/ה יטופלו בתא לחץ.

כיום יש שני מקרים ידועים לנו שבוצעו בהצלחה רבה אצל ילדים :האחד pre perthes והאחר טיפול משולב ומשלים אחרי ניתוח.

 

לייזר רך :

 

השימוש בהליך זה בנקרא low level laser therapy – LLLT אינו מוכח באופן מדעי , אך ידוע ביכולותיו להגביר את זרימת הדם לרקמות. זרימת הדם תסייע בשורה של תהליכי ריפוי ,התחלה של גידול תאים חדשים ואם נדרש הקלה בכאב.
קיימות מרפאות בעלות מכשיר מותאם עוצמה ולילדים .כאן המקום לציין כי לא ידוע לנו כלל על יתרונות בשימוש המכשירים הביתיים במחלת הפרטס שאינם מותאמים אישית ואינם מלווים עי פיזיוטרפיסט/ית .

 

לסיכום,

 

מחקרים שמשולב בהם "טיפול על שולחן המנתחים" הם כדאיים כלכלית ברמת המנתח/ת ובית החולים . 
לדעתנו אילו קובעי המדיניות ישכילו להבין כי בראייה ארוכת טווח נכונה הערך של מימון מחקרים אשר ייבחנו טיפולים במחלת הפרטס שאינם טיפולים "על שולחן הניתוחים" יגרמו לחסכון משמעותי לתמ"ג של מדינה ברמת המקרו וברמת המיקרו מבחינתנו סיוע ורווחה עצומה לילדי הפרטס ובני משפחותיהם .
 
אנו מקוות שתשכילו לטפל בילדם/ו באופן הכי נכון עבורו/עבורה.
bottom of page